List otwarty do uczniów berlińskiego Liceum Theodor-Heuss-Schule

Drukuj
Poprawiono: środa, 05, lipiec 2017

Warszawa  01.07. 2017

List otwarty do uczniów berlińskiego Liceum Theodor-Heuss-Schule

 

         Drodzy uczniowie – uczestnicy wycieczki do Polski !

        Jesteśmy wstrząśnięci tym, co spotkało Was w czasie wycieczki do naszego kraju. Chcemy przekazać Wam nasze oburzenie na zachowanie wobec Was naszych rodaków, gorąco przeprosić za wydarzenia, które miały miejsce w Polsce i wyrazić naszą z Wami solidarność. Pragniemy jednocześnie zapewnić Was, że takich jak my zdecydowanych przeciwników wszelkich form rasizmu, ksenofobii i nietolerancji jest w Polsce bardzo wielu -  w ich imieniu piszemy do Was ten list.

       Do naszego Zespołu Szkół uczęszczają uchodźcy i imigranci z różnych krajów, są wśród nich wyznawcy różnych religii,  w tym wielu muzułmanów. Uczymy się razem, przyjaźnimy  i poznajemy nasze tradycje. Na patrona Zespołu naszych szkół wybraliśmy  hinduskiego maharadżę Jam Saheba Digvijay Sinhji,  który w czasie drugiej wojny światowej udzielił schronienia i pomocy polskim dzieciom – uchodźcom z syberyjskiego zesłania. Postać naszego patrona uczy nas, że my - Polacy korzystaliśmy także w różnych trudnych sytuacjach z pomocy innych narodów. Tym bardziej oburzają nas wszelkie przejawy nietolerancji i wrogości wobec przybywających do Polski przedstawicieli innych kultur i narodowości.

      Pragniemy raz jeszcze wyrazić naszą z Wami solidarność, przeprosić za to, co Was w naszym kraju spotkało i życzyć, abyśmy mogli żyć wspólnie w wielokulturowym przyjaznym każdemu człowiekowi świecie.

 

                                                                 Uczniowie, rodzice i nauczyciele

                                                       Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących

                                                      Im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji

Krystyna Starczewska

Ewa Korulska

Aga Viburno

Anna Firek

Maria Kotowska

Magdalena Kiziukiewicz

Bartłomiej Pielak

Aneta Derda

Sławomir Sikora

.