List otwarty do uczniów berlińskiego Liceum Theodor-Heuss-Schule

Poprawiono: wtorek, 24, październik 2017

Warszawa  01.07. 2017

List otwarty do uczniów berlińskiego Liceum Theodor-Heuss-Schule

Drodzy uczniowie – uczestnicy wycieczki do Polski !

Jesteśmy wstrząśnięci tym, co spotkało Was w czasie wycieczki do naszego kraju. Chcemy przekazać Wam nasze oburzenie na zachowanie wobec Was naszych rodaków, gorąco przeprosić za wydarzenia, które miały miejsce w Polsce i wyrazić naszą z Wami solidarność. Pragniemy jednocześnie zapewnić Was, że takich jak my zdecydowanych przeciwników wszelkich form rasizmu, ksenofobii i nietolerancji jest w Polsce bardzo wielu -  w ich imieniu piszemy do Was ten list.

Do naszego Zespołu Szkół uczęszczają uchodźcy i imigranci z różnych krajów, są wśród nich wyznawcy różnych religii,  w tym wielu muzułmanów. Uczymy się razem, przyjaźnimy  i poznajemy nasze tradycje. Na patrona Zespołu naszych szkół wybraliśmy  hinduskiego maharadżę Jam Saheba Digvijay Sinhji,  który w czasie drugiej wojny światowej udzielił schronienia i pomocy polskim dzieciom – uchodźcom z syberyjskiego zesłania. Postać naszego patrona uczy nas, że my - Polacy korzystaliśmy także w różnych trudnych sytuacjach z pomocy innych narodów. Tym bardziej oburzają nas wszelkie przejawy nietolerancji i wrogości wobec przybywających do Polski przedstawicieli innych kultur i narodowości.

Pragniemy raz jeszcze wyrazić naszą z Wami solidarność, przeprosić za to, co Was w naszym kraju spotkało i życzyć, abyśmy mogli żyć wspólnie w wielokulturowym przyjaznym każdemu człowiekowi świecie.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele

Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących

Im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji

Krystyna Starczewska

Ewa Korulska

Aga Viburno

Anna Firek

Maria Kotowska

Magdalena Kiziukiewicz

Bartłomiej Pielak

Aneta Derda

Sławomir Sikora

NA POWYŻSZY LIST OTRZYMALIŚMY ODPOWIEDŹ,

która w tłuaczeniu na język polski brzmi:

„Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele Gimnazjum Raszyńska!

Nazywam się Sabet Schmidthals i jestem nauczycielką, która była opiekunką grupy młodzieży z Niemiec, przebywającej w czerwcu w Polsce.

Serdecznie dziękuję za Wasz mail wyrażający solidarność z nami. Bardzo nas to ucieszyło. Wiemy, że również w Polsce jest wiele osób, które mają takie cele jak my, tzn. świat, w którym ludzie darzą się nawzajem szacunkiem i są tolerancyjni.

Pracujmy nadal na osiągnięciem naszych celów.

Pozdrawiam, również w imieniu uczniów”