Debaty w Miasteczku Schumana

Drukuj
Poprawiono: niedziela, 06, styczeń 2019

Zuzia Schuman

Podczas obchodów Dnia Europy 6.05.2017 - wydarzenia organizowanego przez Fundację Schumana jako jedna z osób zaproszonych do panelu poświęconego gimnazjom wystąpiła premier naszej szkoły, Zuzanna Dzieniak (z klasy Kocham Cię). Tematem przewodnim wydarzenia byli młodzi i edukacja w Europie. Fragment nagrania z dyskusji można zobaczyć tutaj.

Parada Schumana

Program imprezy wyglądał następująco:

"Europa nie powstanie od razu jako spójna konstrukcja: będzie się budować krok po kroku (...)" - Robert Schuman

Nie ma Europy bez młodzieży. Wiemy to od samego początku istnienia Fundacji Schumana i od lat stawiamy na młodzież. Realizując liczne programy edukacyjne skierowane do młodych obywateli nabraliśmy pewności, że to właśnie od nich zależy przyszłość Europy i to, jak będzie się żyło w naszym kraju. Dążymy do tego, by każdy młody człowiek w Polsce i w Europie mógł się rozwijać, poznawać i dostrzegać różne punkty widzenia, szanować je, ale również kształtować swoje własne opinie.

Parada Schumana 6 maja 2017

Start: 11:30 Krakowskie Przedmieście/Miodowa

Niepartyjna manifestacja obywatelska za silną Polską w silnej Unii Europejskiej.

Parada Schumana to najlepsza okazja, by wspólnie zamanifestować swoje przywiązanie do wartości europejskich i wyrazić poparcie dla idei integracji europejskiej. W tym roku z okazji Dnia Europy razem z tysiącami osób z kraju i zagranicy pokażemy, że CHCEMY EUROPY:

  • BEZPIECZNEJ,
  • SOLIDARNEJ,
  • INNOWACYJNEJ,
  • PROSPOŁECZNEJ,
  • DEMOKRATYCZNEJ I PRAWORZĄDNEJ,
  • OTWARTEJ,
  • WIERZĄCEJ W SWOJE MOŻLIWOŚCI.

Takiej Europy chcemy i takiej się domagamy. Zapraszamy wszystkich podzielających naszą propozycję dla przyszłości Europy, niezależnie od preferencji partyjnych. Dołączcie do nas w sobotę 6 maja o godzinie 11:30! Przynieście ze sobą polskie i europejskie flagi, by wspólnie w pokojowy sposób pokazać, jakiej Europy chcemy!

Nie tylko Parada - OTWARTE DEBATY w MIASTECZKU SCHUMANA (10.00-15.00, Skwer Hoovera, Krakowskie Przedmieście)

Obchody Dnia Europy to także okazja, by zastanowić się nad istotnymi, często trudnymi tematami. W tym roku najwięcej uwagi poświęcimy młodzieży i wyzwaniom, jakie stawia przed nią współczesny świat. Będziemy dyskutować o roli edukacji w kształtowaniu młodych obywateli, dostępie do niej i możliwościom, jakie otwiera przed nastoletnimi Polakami. Wraz z gośćmi zastanowimy się także, czy dzisiejsza młodzież chce angażować się w demokrację i czy jest zainteresowana uczestniczeniem w budowie demokratycznej Europy.

Wszystkie te zagadnienia poruszymy m.in. podczas otwartych debat, na które zapraszamy od godziny 13:00 do Miasteczka Schumana na Krakowskim Przedmieściu. Zachęcamy także do odwiedzenia stoisk naszych partnerów, wśród których znajdą się m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, punkt Wolontariatu Europejskiego (EVS), w którym spotkacie pracujących w Polsce wolontariuszy oraz do stoisk innych organizacji i instytucji zajmujących się edukacją. Nie zabraknie też materiałów informacyjnych, animacji i gier edukacyjnych.

 ***

Przypominamy, że Spotkania Europejskie są otwarte dla każdego, bez względu na wiek czy poglądy polityczne. To dzień, w którym świętujemy naszą europejskość. Intencją Parady Schumana nie jest promocja jakiejkolwiek partii politycznej lub konkretnych osób uczestniczących aktywnie w życiu publicznym, ani nawoływanie do nienawiści, agresji, przemocy wobec kogokolwiek, w tym wobec konkretnych ugrupowań politycznych. Staramy się, aby tego dnia najbardziej widoczni byli ci, którzy poprzez swoją pracę i inicjatywy rozwijają idee europejskiej integracji.

Spotkajmy się na wspólnych obchodach Dnia Europy!

Program i tekst zaproszenia pochodzi ze strony Fundacj Schumana

 

.