USTAWA BEDNAROWA

Poprawiono: poniedziałek, 14, listopad 2022

USTAWA BEDNAROWA
znowelizowana na posiedzeniu Sejmu Szkolnego w dn. 7.11. 2022 r.

Preambuła
W Bednarskiej Szkole Podstawowej - Terytorium Raszyńska jednym z najistotniejszych celów wychowawczych jest rozwijanie wrażliwości i odpowiedzialności społecznej u osób uczniowskich.

1. Bednar jest jednostką miary pracy społecznej osoby uczniowskiej na rzecz społeczności szkolnej.

2. Osoby uczniowskie w ciągu roku szkolnego zbierają bednary na osobiste konta bednarowe.

3. Prace bednarowe to prace potrzebne społeczności szkolnej do sprawnego funkcjonowania.

4. Prace bednarowe wykonywane są przez osobę uczniowską dobrowolnie, a zgromadzona w danym roku szkolnym przez nią suma bednarów może mieć pozytywny wpływ na ocenę jej zachowania na koniec roku szkolnego.
4.1. Szkoła zachęca do wykonania  na rzecz społeczności szkolnej prac o wartości 220 bednarów w ciągu roku szkolnego w klasach VI i VII oraz 110 bednarów w klasie VIII.

5. Stan kont bednarowych jest badany przez wychowawców/wychowawczynie klas przed radą klasyfikacyjną (semestralną lub roczną).

6. Konta bednarowe są zerowane przez wychowawców/wychowawczynie klas na koniec każdego roku szkolnego po radzie zatwierdzającej.

7. Bednary są przyznawane przez osoby odpowiedzialne za organizację konkretnej pracy lub wychowawców/wychowawczynie, zwanych dalej Pracodawcami, zgodnie z taryfikatorem ustalonym przez Radę Szkoły. Bednary wypłacają osoby ze stanu nauczycielskiego uprawnione przez dyrekcję szkoły.

8. Zakazane jest przekazywanie bednarów pomiędzy osobami uczniowskimi.

9. Podstawą do wypłacenia bednarów jest umowa z Pracodawcą bądź zaświadczenie o wykonanej pracy wystawione przez Pracodawcę.
9.1. Wyjątek od tej zasady stanowi codzienne sprzątanie klasy po lekcjach, gdzie  podstawą do wypłaty bednarów jest poświadczenie przez dowolną osobę ze stanu nauczycielskiego wykonania pracy przez osobę uczniowską poprzez podpis w grafiku sprzątania sali dotyczącym danego miesiąca i znajdującym się w sprzątanej sali.

10. Pracodawca jest zobowiązany w przeciągu 2 tygodni od wykonania pracy do przekazania osobie uprawnionej do wypłacania bednarów listy pracowników z informacją o ich wynagrodzeniu.

11. Osoba uprawniona do wypłacania bednarów ma 2 tygodnie od otrzymania listy pracowników na wypłacenie bednarów.
11.1. Wyjątkiem od tej zasady jest sprzątanie sali po lekcjach. Bednary za tę pracę są wypłacane najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od zakończenia miesiąca kalendarzowego, w którym odbyło się sprzątanie.

12. Osoba uczniowska ma prawo złożyć do Pracodawcy reklamację, jeśli nie otrzyma w ustawowym terminie przelewu bednarów na swoje konto lub jeśli przelew będzie nieprawidłowy (nieprawidłowa kwota lub opis pracy). Do rozpatrzenia reklamacji niezbędne są umowa z Pracodawcą lub zaświadczenie o wykonanej pracy wystawione przez Pracodawcę.
12.1. Termin zgłaszania reklamacji wynosi 30 dni od wpłynięcia przelewu lub od momentu upłynięcia ustawowego terminu przelewu bednarów na konto osoby uczniowskiej.
12.2 Pracodawca ma tydzień na rozpatrzenie reklamacji. Brak uwzględnienia reklamacji przez Pracodawcę uprawnia osobę uczniowską do wniesienia do Sądu Szkolnego sprawy przeciwko Pracodawcy.

13. Taryfikator prac bednarowych jest określany przez Radę Szkoły. Lista prac bednarowych w Taryfikatorze jest listą zamkniętą. O ewentualnym dopisaniu kolejnej pracy decyduje Rada Szkoły.
13.1. Prośba do Rady Szkoły o dodanie kolejnej pracy do Taryfikatora musi zostać zgłoszona pisemnie przed wykonaniem pracy. Rada Szkoły jest zobowiązana do podjęcia decyzji w takiej sprawie na najbliższym posiedzeniu.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1.12.2022r.