Projekty uczniowskie z lat 2008-2014

Poprawiono: czwartek, 18, luty 2016

W latach 2008-2014 na Raszyńskiej miały miejsce różnorakie uczniowskie projekty interdyscyplinarne skupione wokół poniżej przedstawionych tematów przewodnich:

- projekt jubileuszowy: "25-lecie Zespołu Szkół >Bednarska<"

- "Nasz Maharadża" (tematy poszczególnych projektów: Indie w reportażach, Indie w liczbach, liczby w Indiach, Sport w Indiach, Dzieci Maharadży - wspomnienia, Sklepy indyjskie w Polsce, Święte krowy i święta góra, Taniec Bollywood, Przedstawienie teatralne: "Poczta" Rabindranatha Tagore, Polacy na Syberii, Podróże Polaków do Indii, Biografia rodziny Maharadży, Dziennik Maharadży, Uchodźcy - projekt fotograficzny i filmowy, Dobry Maharadża, Nieobojętni, czyli co może jeden człowiek wobec cierpienia świata. O Matce Teresie z Kalkuty i Ojcu Marianie Żelazku, Projekt plastyczny)

- "Janusz Korczak" (tematy poszczególnych projektów to m. in.: Nie ma dzieci, są ludzie, Warszawa Korczaka - dzieciństwo, getto, sierociniec, Warszawa Korczaka - główne idee)

- "Maria Skłodowska-Curie"

- "Wielkie religie świata" (tematy poszczególnych projektów związane były m.in. z judaizmem, buddyzmem, hinduizmem, chrześcijaństwem, islamem - np. Wesele żydowskie, Dzień z życia muzułmanki)

- "Opozycja w PRL" (tematy poszczególnych projektów: Punk - opozycja kulturowa, Hippisi - opozycja kulturowa /m. in. koncert/, Nielegalne drukarstwo, Kobiety w opozycji, Opozycja zbrojna - „Żołnierze wyklęci”, Opozycja Nielicznych - „komandosi", KOR, ROPCiO, KPN, Opozycja masowa - „Solidarność”, Pomarańczowa Alternatywa)

- "Jesteśmy razem" (w ramach tego tematu przygotowane zostały dni różnych kultur: Dzień Czeczeński, Dzień Chiński, Dzień Afrykański, Dzień Tybetański, Dzień Ormiański, Dzień Wietnamski, Dzień Afgański)

- "Warszawa miastem wielu kultur"

- "Afryka" (tematy poszczególnych projektów: Taniec afrykański, Parki narodowe Afryki, Dzieci w Afryce, Problem wody i żywności w Afryce, Pomoc dla szkoły w Ghanie, Pigmeje: kim byli? kim są?, Europejska kolonizacja Afryki i jej konsekwencje, Świat muzułmański w Afryce, Kraje w zbliżeniu: Uganda, Sport afrykański – piłka nożna, Kuchnia afrykańska, Stroje afrykańskie, Sztuka afrykańska: maski, Afryka w reportażach Ryszarda Kapuścińskiego, Sahara – tajemnice pustyni, Geografia Afryki, Poradnik dla wybierających się do Afryki, Teatr afrykański, Muzyka afrykańska i bajki afrykańskie, Kraje w zbliżeniu: Angola, Afryka w filmie – od wewnątrz i od zewnątrz, Alternatywne źródła energii a gospodarka Afryki, Projekt londyński – Afrykanie w Anglii)