Klasy MultiKulti

Drukuj
Poprawiono: czwartek, 04, maj 2023

MULTI-KULTI - KLASY DLA OBCOKRAJOWCÓW - MISJA

 

Pomysł utworzenia klas dla dzieci uchodźczych powstał w I SLO Bednarska, pierwszej szkole niepublicznej, jaka powstała w Warszawie w 1989 roku, a jednocześnie pierwszej szkole Zespołu Szkół Bednarska

 


Tę tradycję od 20 lat z dumą kontynuuje Bednarska Szkoła Podstawowa Terytorium Raszyńska.

 

Przez lata funkcjonowania na Raszyńskiej klas MultiKulti, uczyły się w nich dzieci ze wszystkich niemal kontynentów, mówiące różnymi językami, wyznające różne religie. Uczyliśmy np. wiele dzieci z Czeczenii, Białorusi, Abchazji, Ukrainy a także Rosji, Afganistanu, Tadżykistanu, Chin, Bangladeszu, Iraku, Iranu… 

Wierzymy głęboko, że nie tylko mamy obowiązek pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują, ale również mamy świadomość jak ważne jest uczenie młodzieży empatii i odpowiedzialności za innych. Tylko bezpośredni kontakt z ludźmi pochodzącymi z innych obszarów kulturowych w naturalny sposób nauczy młodych ludzi akceptacji dla odmienności, podziwu dla różnorodności i szacunku do każdego człowieka.

 

Wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi niepolskojęzycznymi, dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz po traumie wojennej utwierdziło nas w przekonaniu, że lepiej pracować z takimi uczniami i uczennicami w małych klasach dedykowanych niż dołączać ich do klas polskich. Dzieci te nie tylko uczą się w różnym tempie, ale przede wszystkim potrzebują wsparcia osób, wychowawców z doświadczeniem uchodźczym, kadry wyspecjalizowanej w pracy z dziećmi obcojęzycznymi oraz innego planu lekcji niż klasy polskie. Klasy Multi wraz z polskimi dziećmi biorą udział w wycieczkach, fakultetach, zajęciach sportowych, wolontariatach oraz wielu innych aktywnościach szkolnych. Mają też spotkania z polskimi klasami, gdzie rozmawiają o różnicach kulturowych i przybliżają polskim uczniom swoje kraje ojczyste. Integracja dzieci z klas Multi z polskimi kolegami i koleżankami jest dla nas bardzo ważna, ale pamiętamy, że kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa w nowym i nie zawsze od początku zrozumiałym środowisku. 

 

 

MULTI-KULTI - Nabór do klasy szóstej 2023/24

 

Od roku szkolnego 2022/23 mamy trzy 10-osobowe klasy Multi – 6, 7 i 8
W roku 22/23 uczymy dzieci pięciu narodowości z trzech kontynentów.
Program edukacyjny oparty jest na polskiej podstawie programowej.
Dzieci przez 3 lata przygotowywane są do zdania egzaminu 8 klasisty oraz kontynuowania nauki w polskich liceach i technikach.
Te, które wymagają jeszcze nauki jęz. polskiego, żeby kontynuować naukę w liceum, mogą aplikować do Programu Sprężyna w I SLO Bednarska.

 

Nabór do klasy szóstej 2023/24


Zgłoszenia chętnych proszę wysyłać mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Należy podać imię i nazwisko dziecka, wiek, kraj pochodzenia i numer telefonu rodzica.
Po otrzymaniu zgłoszenia koordynatorka klas Multi skontaktuje się z Państwem.

.