Erasmus+ Warsaw Project Meeting 2-6 marca

Drukuj
O.K.

P1180618

Erasmus+ Warsaw Project Meeting 2-6 marca
Hiszpania / Francja / Niemcy / Polska
 
Dzień pierwszy - poniedziałek
 
Pierwszy dzień spędzony wspólnie był dość intensywny dla całej grupy. Mimo, że nasi goście dopiero co przyjechali, nie mogliśmy zmarnować ani chwili. 
Po porannym powitaniu w szkole i krótkich zabawach integracyjnych, cała 60-osobowa grupa udała się na spotkanie do Warszawskiego Pawilonu Architektury "Zodiak" w Pasażu "Wiecha" (https://pawilonzodiak.pl/), gdzie zapoznała się nie tylko z historią Warszawy od początku istnienia miasta do czasów współczesnych, ale przede wszystkim mogła poszerzyć swoje wiadomości z zakresu urbanistyki oraz rozwoju stolicy, a także wpływu społeczeństwa na zachodzące zmiany. 
Wszystko to w miłej, przyjacielskiej atmosferze i oczywiście w języku angielskim. 
P1180645
Po spotkaniu w "Zodiaku" szybki spacer do Pałacu Kultury i Nauki, wjazd na taras widokowy i podziwianie wciąż zmieniającej się panoramy Warszawy. Wygoniona z tarasu przez wiatr i deszcz, cała grupa udała się do Pawilonu Edukacyjnego "Kamień" na praskim brzegu Wisły, gdzie w nowo otwartym pawilonie, dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni M.St. Warszawy (http://zzw.waw.pl/) nie tylko obejrzała ciekawą prezentację o działalności ZZW, ale też zapoznała się z programem Natura 2000 realizowanym przez ZZW w kierunku ochrony dzikich ptaków i kształtowania terenów okalających Wisłę. Co więcej, mogła bezpośrednio doświadczyć spotkania z terenami przywracanymi do stanu naturalnego i ptakami zamieszkującymi mierzeje wiślane. 
Wspaniałe przyjęcie, otwartość i zaangażowanie osób prowadzących spotkanie, gościnność i ciepły kąt, który ciężko było opuścić udając się do ostatniego punktu poniedziałkowego programu - Jazdowa (https://jazdow.pl/).
P1180727
P1180708
Jazdów wywarł na wielu osobach niesamowite wrażenie. To miejsce ogólnodostępnych działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych, pełne otwartości i radości osób działających na rzecz społeczności warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich. Serce miasta - a jednak krajobraz wiejski. Ciekawe przeżycie, społecznicy-pasjonaci oprowadzający nas i opowiadający o tym terenie. Niezwykła przygoda w środku miasta do późnych godzin popołudniowych. 
To był długi dzień, ale warty każdej swojej chwili. 
 

 

Dzień drugi - wtorek

Wtorek to czas nowych wyzwań i doświadczeń, spędzony na poznawaniu Warszawy z innej strony - również tej nieznanej naszym uczniom i uczennicom. Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Foksal, Stare Miasto, a potem przejazd na prawy brzeg Wisły i odkrywanie Warszawskiej Pragi.

P1180783

P1180776

Obiad w Kuchni Czerwony Rower przy ul. Targowej był nie tylko wspaniałym odpoczynkiem przy dobrym domowym jedzeniu, ale także miejscem, w którym uczestnicy wycieczki poznali niezwykłą historię i zaznajomili się z misją prowadzącego Kuchnię Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" (http://czerwonyrower.otwartedrzwi.pl/).

P1180787

Wizyta w Muzeum Warszawskiej Pragi (https://muzeumpragi.pl/) przybliżyła uczestni(cz)kom Projektu historię prawobrzeżnej Warszawy i pozwoliła na zapoznanie się z życiem mieszkanek i mieszkańców Pragi.

P1180801P1180805 

Dzień trzeci - środa

Środowy dzień zaczął się dla wszystkich bardzo wcześnie, jako że już o 6.30 autokar ruszył w stronę Krakowa spod bramy naszej szkoły. Mimo że podróż była dość długa, wszyscy wysiedli w dobrych nastrojach na placu Centralnym w Nowej Hucie. Wspaniała ekipa przewodników, trzy zespoły równolegle eksplorujące zakątki tej dzielnicy Krakowa i mnóstwo wrażeń w każdym odwiedzanym miejscu. Plac Centralny i Aleja Róż z miejscem gdzie niegdyś stał pomnik Lenina, kościół Arka Pana, czołg IS2 na os. Górali, spacer osiedlami starej części Nowej Huty oraz zwiedzanie budynków administracyjnych dawnej Huty im. Lenina wraz ze schronem dowodzenia, to niezwykle logistycznie dograny program, który pozwalał całej 60-osobowej grupie przemieszczać się z miejsca w miejsce, czerpiąc jak najwięcej z tej wizyty.

P1180874

P1180969

Nie mogło zabraknąć również wizyty na Rynku Głównym Starego Miasta, gdzie uczestnicy Projektu mogli samodzielnie poznawać tę część Krakowa.

P1180997
 

Dzień czwarty i piąty - czwartek i piątek

Ostatnie dwa dni spotkania projektowego to przede wszystkim warsztaty w szkole, gdzie w czterech grupach międzynarodowych młodzież skupiała się nie tylko na dotychczasowych aktywnościach tworząc końcowe prezentacje dotyczące Warszawskiej Pragi i innych zakątków Warszawy oraz Nowej Huty, ale również skoncentrowała się na analizie przebudowy Placu Narutowicza, rewitalizacji terenu wokół szkoły oraz tworzeniu modeli wybranego skrawka Warszawy. Dostarczyło to uczestni(cz)kom sporo frajdy.

P1190026

P1190036

Do tego niesamowita wizyta w Filtrach Lindleya w czwartkowe popołudnie, gdzie cała ekipa Erasmusowa oprowadzona została przez fantastycznych przewodników po unikalnym na skalę światową miejscu.

P1190044

P1190053

P1190212

Był to bardzo intensywny, bogaty w atrakcje tydzień, który oprócz uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach  pozwolił lepiej poznać się wzajemnie młodzieży naszej szkoły z ich rówieśnikami z Francji, Hiszpanii oraz Niemiec. Był to czas nie tylko wspólnego zwiedzania, działań edukacyjnych, ale również goszczenia u siebie uczniów/uczennic szkół partnerskich i wspólnych wyjść do Centrum Nauki Kopernik czy Stacji Grawitacji. Czas, który pozostawił wiele cennych wspomnień.

Mariusz Kozłowski

 P1180861

 
.