Erasmus+ Rasz Club in Spain

Agata Skałban

Erasmus+ Rasz Club znów w drodze. Po wielu miesiącach wyczekiwania, niepokoju związanego z pandemią, ciągłej niepewności czy i kiedy uda się zorganizować następne spotkanie uczniów szkół partnerskich w końcu nastąpił ten dzień.

Sobota 6.11.2021 – dzień podróży, długiej, wyczerpującej, ale radosnej i ekscytującej, choć nie pozbawionej niepokoju i nerwowych sytuacji. Dzień rozpoczęty dość wcześnie – pociąg Warszawa – Berlin Hbf o 4.05, potem FEX na niedawno otwarte lotnisko Berlin Brandenburg, długi czas oczekiwania na check-in i lot do Barcelony, gdzie po dwóch godzinach następnej przerwy w podróży, lot do Santiago de Compostela był przyjemnym uwieńczeniem całego dnia w drodze.

Zmęczeni ale radośni, wylądowaliśmy na lotnisku w Santiago w późnych godzinach wieczornych skąd zabrały nas rodziny naszych hostów.

Niedziela 7.11.2021 – dzień spędzony w pełni z rodzinami goszczącymi naszych uczniów i uczennice, pełen odpoczynku, radosnej rodzinnej atmosfery, a wieczorem spacer po mieście, w większej polsko-hiszpańsko-niemieckiej grupie. Czas relaksu, beztroski i radości przed pracowitym tygodniem projektowym.

Poniedziałek 8.11.2021 – spotkanie w szkole ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia, czas na krótkie rozmowy i zapoznanie, a następnie spacer uliczkami starego miasta – połączony ze zwiedzaniem Katedry. Po krótkiej przerwie urokliwy spacer przez Brañas de Sar.  Wszystko przy wspaniałej, słonecznej pogodzie oraz fantastycznej atmosferze

Wtorek  9.11.2021 – PONTEVEDRA

Wyjazd autokarem do przepięknego miasta nad zatoką Pontevedra, spotkanie z burmistrzem, wycieczka po mieście a potem relaks na plaży. Przepiękny słoneczny dzień. Mnóstwo następnych wspaniałych doznań.

Środa 10.11.2021 – SOTAVENTO – eksperymentalna elektrownia wiatrowa

Wyjazd autokarem do miejsca położonego wysoko w górach tuż przy turbinach wiatrowych, pośród chmur nadających mu z rana niesamowitej atmosfery. Potem przepiękne słońce. Czas spędzony na zwiedzaniu elektrowni, piciu gorącej czekolady i poszerzaniu swoich wiadomości o turbinach wiatrowych. Potem plaża i odpoczynek wśród przepięknych widoków.  Następny fantastyczny dzień.

Czwartek / piątek 11-12.11.2021 – Santiago de Compostela.  Dzień spędzony na warsztatach w szkole. Wszyscy uczniowie podzieleni na cztery grupy, każda zajmująca się innym tematem: sztuka teatralna, escape room, rozwój miasta oraz postaci Santiago. Większość naszych uczennic i uczniów była zaangażowana w tworzenie mapy turystycznej miasta z kodami QR jak też tworzenie escape room’u. Dla grupy pierwszej był to ponownie czas zwiedzania miasta i poszerzania wiedzy o Santiago, dla drugiej kreatywna twórczość. W piątek dopracowywanie prezentacji i przedstawienie przed całą ekipą erasmusową.

Sobota 13.11.2021 – A Coruña.

Już tylko my.  Bez naszych rówieśników i gospodarzy, którzy musieli poświęcić sobotni czas na nadrabianie zaległości z całego tygodnia. Wspaniała wycieczka nad Atlantyk oraz zwiedzanie miasta. Przepiękny, ciepły i słoneczny dzień, piaszczysta plaża, niezbyt zimna woda.  Po całym tygodniu pracy, fantastyczny wypoczynek w listopadowy dzień. A po powrocie do Santiago gorąca czekolada i churros w klimatycznej kafejce Paradiso.

Potem już tylko powrót do domu…..