STRAJK NAUCZYCIELI

Poprawiono: wtorek, 02, luty 2021

protest

Oświadczenie Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej

Uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej wyrażają swoje poparcie dla formułowanych przez środowiska nauczycielskie postulatów dotyczących podwyżek pensji i solidaryzują się z zapowiadanym w tej sprawie ogólnopolskim strajkiem nauczycieli.
Wprowadzona przez MEN „reforma” systemu edukacji doprowadziła do sytuacji, w której szkoły w całej Polsce borykają się z trudnościami lokalowymi, programowymi i kadrowymi. Niskie pensje, wydłużony czas awansu, ogólny chaos panujący w szkołach, przy jednoczesnym wzroście obciążeń biurokratycznych, zniechęcają do pracy wielu nauczycieli. Coraz mniej jest także chętnych do tego zawodu wśród młodzieży kończącej studia. Dlatego jesteśmy przekonani, że sprawą w tej chwili szczególnie ważną dla przyszłości polskiej edukacji jest podniesienie prestiżu zawodu nauczycielskiego. Nie jest to możliwe bez zapewnienia nauczycielom godziwej płacy za ich trudną i odpowiedzialną pracę.
Solidaryzujemy się z zapowiadanym strajkiem nauczycieli, który powinien doprowadzić do zwiększenia subwencji oświatowej i stanowić pierwszy krok do wycofania szkodliwych dla szkolnictwa polskiego zmian wprowadzonych przez obecne władze.
Nauczyciele szkół niepublicznych, którzy z powodów formalno-prawnych nie będą mogli wziąć czynnego udziału w sporze zbiorowym, jakim jest strajk, wyrażą w różnej formie swoją solidarność ze strajkującymi kolegami ze szkół publicznych.

Prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej
Krystyna Starczewska