Podziękowania od Kapitana Pogorii

pogoria

Opole, 4 maja, 2014

Szanowni Państwo,

Nauczyciele i Rodzice młodzieży uczestniczącej w rejsie Pogorii w marcu 2014!

W okresie od 15 do 22 marca byłem kapitanem w rejsie żaglowca Pogoria, którego załogą były Państwa dzieci. Był to już drugi rejs z uczniami Zespołu Szkół im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, który miałem przyjemność prowadzić.
Dla prawie wszystkich uczestników rejsu było to pierwsze spotkanie z morzem i z żaglowcem, dla znacznej liczby było to jedno z pierwszych doświadczeń wspólnej pracy dla osiągnięcia wspólnego celu w warunkach, których wcześniej nie spotkali: ciasnocie miejsc mieszkalnych, wspólnej ciężkiej pracy pokładowej i prac pod pokładem w kuchni i przy utrzymaniu porządku na statku, wyzwań związanych z obsługą żaglowca, w tym z pracą na maszcie, pracą przy cumowaniu i walki z chorobą morską. Był to trudny egzamin, który został przez wszystkich uczestników zdany ku zadowoleniu mojemu i zadowoleniu nauczycieli biorących udział w rejsie.

Należy prz tym nadmienić, że nauczyciele byli „szeregowymi” członkami załogi i pracowali pod kierunkiem starszych wacht, którzy w szkole są ich uczniami.
Ten egzamin z pracy, stranności i dobrego zachowania, młodzież zdała dzięki dobremu wychowaniu i kulturze wyniesionym z domu i ze szkoły.

W imieniu swoim, załogi zawodowej i oficerów STS Pogoria, oraz w imieniu armatora, The Sail Traing Association Poland dziekuję rodzicom i nauczycielom za dobre przygotowanie dzieci do niespotykanych warunków, za ich kulturę, umiejętność zespołowej pracy i koleżeńskiego współżycia między sobą i z dorosłymi.

Proszę przyjąć wyrazy mojego szacunku dla Państwa ciężkiej ale owocnej pracy, oraz wyrazy podziękowania za zaufanie, którym Państwo obdarzyliście nieznanego Wam kapitana Pogorii, oficerów i załogę zawodową powierzając nam swoje dzieci z zaufaniem,
że wrócą do domów zdrowe i, mam nadzieję, zadowolone. Szczerze liczę na to, że spotkam się jeszcze z każdym z uczestników rejsów z Zespołu Szkół „Bednarska” na niejednym rejsie Pogorii lub na mniejszym jachcie.

Zygmunt Biernacik
Kapitan STS Pogoria