Medal Św. Jerzego dla Krystyny Starczewskiej

Drukuj
Poprawiono: poniedziałek, 14, marzec 2016

 

k starczewska2

 (2009-06-08)

„Tygodnik Powszechny” wręczył Medale Świętego Jerzego. Za walkę ze smokiem skostniałego systemu edukacji nagrodę odebrała Krystyna Starczewska – założycielka zespołu szkół „Bednarska. Laudację ku czci laureatki wygłosił zastępca redaktora naczelnego Dariusz Jaworski. – Jeśli wierzyć dawnej ikonografii, św. Jerzy zabił smoka przebijając go włócznią i tratując końmi – powiedział. – Czy dziś, w tak mało alegorycznych czasach, tak bezkompromisowy akt wymierzania sprawiedliwości byłby możliwy? Dzisiaj w przebraniu św. Jerzego do smoka podeszłaby profesor Starczewska. Zamiast ucinać głowę, kazałaby mu pójść do klasy. Bo ona nie zabija smoków, ona je uczy i wychowuje.

Zastępca naczelnego „Tygodnika" przypomniał, że piękna karta laureatki to nie tylko stworzenie „Bednarskiej". To też sprzeciw wobec rozpowszechnionej w peerelowskiej szkole agresji („Zamiast bić uczniów linijką, opowiadała im baśń przygodową"), odwaga i lojalność wobec uczniów („Zamiast dać dwóm maturzystkom obniżyć oceny, wolała dać wyrzucić się z pracy"), nonkonformizm („Zamiast cieszyć się małą stabilizacją, wolała zadawać się z korowcami i robotnikami z Radomia") czy praca u podstaw w latach 80. („Zamiast uznać racje Generała, wolała założyć podziemny dwutygodnik KOS i wydawać książki).

– Dziękujemy za konsekwencję, z jaką tego skrzydlatego gada stara się pani przemieniać w anioła – zakończył.

Onieśmielona laudacją i brawami laureatka w rozmowie z „Tygodnikiem" przyznała, że bycie w centrum uwagi to nie jej żywioł. – Boję się takich uroczystości, ale jednocześnie cieszę się ze wspaniałej nagrody. Walka ze smokiem zła to piękna symbolika – powiedziała.

Odnosząc się do uzasadnienia werdyktu, Starczewska mówiła o tym, jak trwać w walce ze smokiem złej edukacji. – Co zrobić, by szkoła była miejscem, do którego się przychodzi jeśli nie z radością, to przynajmniej jako do miejsca bezpiecznego? – pytała. – Jest na to recepta: zrezygnować z przekonania, że są w niej „oni" – uczniowie i „my" – dorośli.

Sama laureatka wskazała na atakującego wielu Polaków smoka nietolerancji dla różnych przejawów inności, smoka, którego łatwo zgładzić już w szkole, rezygnując z dzielenia dzieci ze względu na narodowość czy status majątkowy.

Redakcja Refugee.pl serdecznie gratuluje pani Krystynie zasłużonej nagrody. Nie raz mieliśmy okazję prowadzić z nią rozmowy o uchodźcach, których przyjęła pod swoje skrzydła, o tolerancji i wielokulturowości.

 

 http://www.pah.org.pl/o-pah/360/1001/medal_swietego_jerzego_dla_krystyny_starczewskiej

 

.