Szkoła z Usingen na Raszu

Drukuj
Poprawiono: poniedziałek, 25, wrzesień 2023

Szkoła partnerska z Usingen (Hesja) na Raszu

W dniach 17-23 września gościmy na Raszyńskiej szkołę partnerską – Christian-Wirth-Schule (https://www.cws-usingen.com/) z Usingen (Hesja). Dwadzieścioro dzieci z naszej szkoły oraz kilku nauczycieli uczestniczy w bogatym programie wymiany, goszcząc rówieśników z Niemiec w swoich domach i wspólnie spędzając czas. Projekt prowadzony jest w języku angielskim, niemieckim i polskim. Wymiana młodzieży dofinansowana ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (https://pnwm.org/)
Pierwszy dość intensywny dzień wymiany już za nami. Rano spotkanie w szkole, gry mające na celu bliższe zapoznanie się z rówieśnikami z naszej szkoły partnerskiej, następnie kilkukilometrowy wspólny spacer od Stadionu Narodowego do Starego Miasta, a po południu aż do późnych godzin wieczornych wspaniała uczta pełna przepysznej pizzy i smakowitej lemoniady, połączona ze wspólnym czasem spędzonym na grze w kręgle w HulaKula
Wtorkowy dzień obfitował w następne wspaniałe atrakcje. Do południa fantastyczne zajęcia z języka polskiego prowadzone przez naszą niesamowitą nauczycielkę p. Anię Regulską, warsztaty pozwalające na poznanie różnic kulturowych między naszymi krajami, a popołudniu czas w Centrum Nauki Kopernik, a po nim super wygodne fotele Planetarium. To był naprawdę super dzień. 
Od Belwederu do Placu Zamkowego - dość długa trasa środowego spaceru, z częstymi przystankami, jako że po drodze wiele miejsc wartych zobaczenia. Piękna słoneczna pogoda i mnóstwo uśmiechu na ustach. Na koniec wizyta w Muzeum M.St. Warszawy i wjazd windą na taras Pałacu Kultury i Nauki. Czwartek to czas spaceru śladami Getta warszawskiego - czas zadumy, czas refleksji. Złota 62, Waliców 11 i 14, Pawiak, Chłodna, Umschlagplatz i wreszcie Muzeum Polin to miejsca silnie związane z tragiczną historią drugiej wojny światowej. 
Ostatni dzień wspólnych spotkań i aktywności już stacjonarnie, na miejscu w szkole. Dzień pełen aktywności sportowych przygotowanych przez naszych świetnych nauczycieli wychowania fizycznego. Czas wspólnej rywalizacji pozwolił jeszcze bardziej zintegrować się całej grupie polsko-niemieckiej. Na koniec - wizyta w Muzeum PRL, gdzie nasi uczniowie i uczennice mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z czasami młodości swoich rodziców i dziadków.

 
.