Daryna zostaje w Polsce!

Drukuj
Poprawiono: środa, 05, kwiecień 2017

 

Z radością informujemy, że Daryna, zagrożona deportacją uczennica naszego gimnazjum, zostaje w Polsce! Poniżej informacja ze strony Rzecznika Praw Dziecka:
 
"Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wydał decyzję o udzieleniu ochrony uzupełniającej 13-letniej Darynie z Ukrainy, która od dwóch lat mieszka w Polsce z matką. O taką decyzję wnioskował Rzecznik Praw Dziecka. Jeszcze w grudniu dziewczynce groziła deportacja w tereny zagrożone konfliktem zbrojnym. To najszczęśliwsze z możliwych zakończeń tej historii. W grudniu o 13-letniej Darynie pisały wszystkie media w Polsce. Dziewczynka otrzymała pismo, z którego wynikało, iż musi wrócić do ojczyzny, choć świetnie zaaklimatyzowała się w Warszawie, ma wielu znajomych i biegle mówi po polsku. Daryna nie chciała wracać, więc z prośbą o pomoc zwróciła się do Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak spotkał się z małoletnią, a następnie, po analizie prawnej jej sytuacji, najpierw zaskarżył decyzję UdSC do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności decyzji o deportacji, a następnie zwrócił się do Urzędu o udzielenie ochrony uzupełniającej, która gwarantuje cudzoziemcom najlepsze warunki pobytu w naszym kraju. RPD zwrócił uwagę, że podczas postępowania nie wysłuchano dziecka, nie zasięgnięto także opinii biegłego psychologa. Ponadto, w opinii Rzecznika powrót dziecka do ojczyzny, w której trwa konflikt zbrojny, może niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę i rozwój. Decyzją z 17 stycznia 2017 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielił Darynie ochrony uzupełniającej."

 

źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/daryna-zostaje-w-polsce?utm_source=change_org&utm_medium=petition

 

 

 

Petycja, pod którą podpisy zbierali koledzy i koleżanki z klasy Daryny:

"Nasza koleżanka z gimnazjum, Daryna Sherstiuk, Ukrainka z Siewierodoniecka obwodu Ługańskiego, z terenów, gdzie trwa wojna i wciąż giną ludzie, mieszkająca w Warszawie z mamą, otrzymała decyzję o deportacji z Polski. Ma opuścić Polskę w trybie pilnym do 1 stycznia 2017 roku. Daryna ubiegała się w Polsce o pobyt tolerowany. Daryna uczy się z nami od 2014 roku. Jest świetną koleżanką, znakomicie się uczy, jest uczciwa, zawsze można na nią liczyć. Nasi nauczyciele mogą to potwierdzić.  Wiemy, że Daryna przeżyła w swoim życiu znacznie więcej trudnych i ciężkich rzeczy niż my, jej rówieśnicy. Nie lubi o tym opowiadać. Nasza koleżanka chciałaby się nadal uczyć w naszej szkole, ma tu grono bliskich przyjaciół i życzliwych nauczycieli. W nauce jest bardzo zdeterminowana. Nie rozumiemy, dlaczego Polska chce jej to wszystko odebrać. Wiemy, że Rzecznik Praw Dziecka wydał pozytywną opinię w sprawie pobytu Daryny w Polsce. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni deportacji Daryny! Będziemy walczyć o szansę nauki w naszej szkole dla naszej koleżanki.

Uczniowie Społecznego Gimnazjum Nr 20 w Warszawie 
ul. Raszyńska 22, 02-026 Warszawa"

PETYCJA

 

.