Historia Gimnazjum - rok po roku

Drukuj
Poprawiono: wtorek, 10, styczeń 2023
  I Społeczne Liceum Ogólnokształcące powstało w roku 1989 jako pierwsza niezależna szkoła w Polsce. Założyciele szkoły wywodzili się z kręgu opozycji demokratycznej. Powstanie szkoły poprzedziły dyskusje nad programem wychowawczym i dydaktycznym prowadzone na seminarium zorganizowanym na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnikami seminarium byli przyszli nauczyciele szkoły, rodzice późniejszych uczniów, pracownicy naukowi Uniwersytetu, a także ósmoklasiści – przyszli uczniowie liceum. Tak oto w praktyce, u progu powstania szkoły, tworzyła się specyficzna dla Bednarskiej atmosfera partnerskiej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców.  
1988 Wrzesień - rozpoczęło się seminarium mające na celu utworzenie programu autorskiego.  
1989 6 kwietnia – zarejestrowano Towarzystwo Przyjaciół Pierwszego SLO, czyli coś co mogło zgodnie z prawem powołać do życia szkołę. Byli nauczyciele, był program i… nic ponadto. Ani budynku, ani środków.  
1989 Maj - mimo, że liceum jeszcze nie istniało przeprowadzono egzaminy wstępne: przyjęto 60 uczniów nazwanych później Pierwotniakami.  
1989 Lipiec – MEN zatwierdza program autorski i pozwala Towarzystwu na prowadzenie liceum. We wrześniu szkoła rozpoczęła działalność w 4 pokojach różnych domów akademickich SGGW: Adarze, Hiltonie, Dendrycie i Cezarze. Od nich klasy wzięły swoje nazwy.  
1990 Luty – szkoła przeniosła się do budynku przy Bednarskiej 2/4.  
1990 Marzec/kwiecień – egzaminy zdawały Fuksy, nazwane tak, gdyż Fuksem było dostanie się przy 12 kandydatach na miejsce. Utworzyli oni 4 klasy: Dżamblę, Wenerę, Triadę i Zoolimp. Także w kwietniu liceum otrzymało od MEN uprawnienia szkoły państwowej.  
1990 Maj – odbyły się pierwsze demokratyczne wybory. Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej.  
1991 Zdawały do szkoły Śledzie. Śledzie, gdyż jeszcze ciężej niż Fuksom było im się prześlizgnąć. Był to rekordowy rocznik: 24 kandydatów na miejsce. Powstały jednak tylko dwie klasy: Babilon i Rezerwat.  
1992 Kwiecień – co dziesiąty ze zdających dostał się do szkoły by stać się uczniem rocznika Pampersów (nazwa mówi sama za siebie). W sumie szkoła zyskała trzy nowe klasy: Gombles, Pandemonium i Mordor. W tym samym roku szkoła uczyła już cztery roczniki na wszystkich czterech poziomach nauczania.  
1993 Kwiecień – 54 osoby zdały egzamin na Szparagi (prawdopodobnie chodzi tu o zieloność - nazwy były nadawane przez poprzedzające roczniki). Powstały 3 klasy, które dość późno nazwały siebie: Paragraf, Antares i Icy. Ta ostatnia twierdzi uparcie, że ich nazwa nie wynika z lenistwa ani braku decyzji, lecz jest świadomym i przemyślanym wyborem.  
1993 Maj – w szkole była pisana pierwsza Matura – Pierwotniaki spisały się na medal. We wrześniu szkoła roiła się od ""świeżych"" studentów.  
  W tym też roku Sejm wprowadził poprawki dotyczące nowego stanu – Absolwentów oraz utworzył wolną walutę szkolną – bednary, które były przyznawane za prace na rzecz szkoły (praca w ogródku, sprzątanie i malowanie klas), a które składało się na koniec roku na ocenę z przedmiotu Prace Pożyteczne – odpowiednik ZPT. Kurs rynkowy wynosił na początku około 10000 (starych) złotych, ale szybko spadł do 3000-4000.  
1994 Do szkoły zdawał rocznik ochrzczony na łapu capu Szuwarkami, a klasy przybrały imiona: Omfalos, Margines i Oksymoron.  
1995 Wiosną zdawała nowa partia kandydatów, nazwała przez vox populi Łosiami, a ochrzczona na Otrzęsinach Makoszami. Osiedlili się oni w trzech klasach i przybrali nazwy: Dżungla (później zmieniona na Matmuty, czyli mutanty matematyczne, ze względu na eksperymentalny profil tej klasy; klasa ta dokonała, głosem wychowawcy, secesji z systemu bednarowego), Słoń-c, Silentium.  
1996 Pomna zamieszania z Łosiami / Makoszami Rada Szkoły postanowiła zaburzyć tradycję i sama nazwała nowy, ósmy rocznik – Ośmiornicami, który został ochrzczony i ""otrzęsiony"" (znów zawieszenie tradycji) przez klasy czwarte. Oni sami nazwali się, już po rozparcelowaniu po klasach: Hamulcem, Enklawą i Remontem.  
1997 Nadciąga Szarańcza (z klasami Chaos, Fakt, Kartofleon, Mezalians), a bednary zostają wymienione na nowe.  
1998 Czas na Pingwiny z klasami Akwarium, Apogeum, Behemot, Pierestrojka.  
1999 Do liceum dołączają Banany (Bagno, Infundybuła Chronosynklastyczna, karambol). A obok liceum powstaje gimnazjum (Komórkowce) z klasami Dygresja i Déj? vu). W tym samym roku na mocy ogólnoszkolnego referendum decydujemy się na patrona. Zostaje nim Maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji.  
2000

Szkoła wygrywa przetarg na budynek przy ulicy Raszyńskiej po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 13.

Następuje największy w historii nabór. Liceum zasiliły Żakule (Ból, Chupacabra, Irena, Protest, Pi ), do Komórkowców dołączają (zwane początkowo Xeroksami) Avocado i Brokilon, a kolejnym rocznikiem gimnazjalnym stały się Hatifnaty z klasami Cenzura, Improwizacja, Metamorfoza, Veto, Zajezdnia.

 
2001

Raszyńska przyjęła szacownych gości. Najpierw odwiedził nas mnich z Tybetu. Gościliśmy go podczas Dnia Kultur – prezentacji projektów. Przypadkowo i szczęśliwie był to też pierwszy dzień nowego roku w Tybecie. Później gościliśmy zaproszonego do Polski przez Amnesty International Jamesa Robideau (Wichapi Wicasa), Indianina broniącego praw rdzennych mieszkańców Ameryki Płn. Odwiedził nas także Ambasador Indii.

Po pierwszej klasie Żakule przeszły na Bednarską. Były ostatnim rocznikiem starego, czteroletniego liceum. Nowe jest trzyletnie, więc w tym roku nie było do niego naboru. W zwolnionym przez nich miejscu urosło gimnazjum. W trzynastym roku istnienia szkoły dołączył największy w historii rocznik – Trzynastki (Amfisbena, Awangarda, Ewenement, Granulocyt Obojętnochłonny, Kompromis, Paradox, Plagiat).

 
 
 
 
 
2002

Rok zaczęliśmy od pierwszego koncertu WOŚP-u na Raszyńskiej. Koncerty te stały się nową szkolną tradycją.

Komórkowce skończyły gimnazjum i przeszły na Bednarską formując nowe klasy (Cerata, Gibbon, Kakofonia, Łydka, Makabreska, Pani Janina nie kupiła jajek, Podknutek, Ścieżka, Tetris).

Na Raszyńską przyjęta została dodatkowo jedna klasa licealna – Timtirimtim. Po roku też przejdzie na Bednarską.

Szeregi gimnazjum zasiliły Cototamtaki z klasami: Alternatywa, Hakuna Matata, Parapet i Pasapalabra.

 
 
 
2003

Hatifnaty skończyły gimnazjum i poszły do liceum. Część na Bednarską (Finlandia, Lub Czasopisma, Mech, Sklejka, Terapia Grupowa, Upadek), część na Raszyńską. Tu oprócz Abacabany, klasy ogólnej, utworzone zostały dwie klasy preIB – przygotowujące do Matury Międzynarodowej. Były to Kompromitacja i Trambambaj. Nauczyciele tych klas gorączkowo przygotowywali się do wizyty akredytacyjnej.

Na Bednarskiej grupa Komórkowców wystawiła musical „Mac Bad”.

Do gimnazjum dołączyły Zraszacze z klasami Impuls, Fenomenalna Konfitura z Przypadku, Kontrast i Pastwisko.

 
 
 
2004

Wizytator z ramienia IBO, Pan Tuevo Laurinolli wysoko ocenił stopień przygotowania szkoły do programu IB (Matury Międzynarodowej). Przez skromność nie zacytujemy dokładnie jego słów. Pan Laurinolli był pod wrażeniem funkcjonowania szkolnej demokracji.

Trzynastki przeszły na Bednarską (Bielizna, Carmen Elektra, Klawa Prywatka, Karagana) i zostały w liceum na Raszyńskiej: klasa z rozszerzonym angielskim (Sam/a Zdecyduj) i dwie klasy preIB (W tej klasie występuje element Sacrum i Świetlana Przyszłość).

Nowym rocznikiem gimnazjum stały się Muminki (nazwane tak od tematyki egzaminu wstępnego) z klasami: Fanaberia, Galapagos, Imponderabilia, Strefa 51.

Sejm zawiesił na rok funkcjonowanie systemu bednarowego na Bednarskiej. Na Raszyńskiej rozpoczęto wymianę bednarów. Nieśmiało zaczął działać internetowy bank bednarowy.

Także w 2004 roku Krystyna Starczewska, założycielka i wieloletnia dyrektorka „Bednarskiej”, zdecydowała się pełnić tylko funkcję dyrektorki szkół na Raszyńskiej. W liceum na Bednarskiej dyrektorem został Jan Wróbel.

 
 
 
 
 
2005

Cototamtaki skończyły gimnazjum i poszły do liceum. Część na Bednarską (Chiquita; Szkoda Gadać; Stój, bo strzelam; ADHD - jako rocznik Cototamtaki), część do IB (Respecta; Tymoteusz, Wajchę przełóż).

Nowy rocznik gimnazjum to MiDeFaBy z klasami Alphabet, Amidżabi, Espikonza i Safari.

W rocznicę stanu wojennego Raszyńską odwiedził prof. Bronisław Geremek z wykładem o początkach Solidarności. Kilka dni później gościliśmy mnichów tybetańskich, którzy usypali w szkole mandalę.
 
 
2006

Sejm Szkolny wydzielił z siebie Sejmy Terytorialne. Liceum z Maturą Międzynarodową wypuściło w świat pierwszych maturzystów – z bardzo dobrymi wynikami. A po wakacjach w szkole pojawiły się nowe klasy: w gimnazjum: Bez Zosi, Bluszcz, Mistyfikacja, Gallaktyka oraz Perspektywa tworzące rocznik Parowców, na Bednarskiej Generator Szelestów, Katakumba, PałerRendżers i Strach Na Wróble, a w IB Inteligencja Rozproszona i Dżustin.

Na Pradze ruszyło nowe liceum naszego Zespołu: Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia z klasami Barszcz z automatu i Beata Kozidrak.

2007

Szkoła otrzymała prestiżową nagrodę Fundacji Evans.


Od września ruszyła filia Gimnazjum przy ulicy Startowej. Uczą się tam trzy klasy - jedna z nich (Esencja) dołączyła do Parowców, zaś do nowego rocznika - Neuronów - dołączyły: Atmosphera i Galimatias. Na Raszyńskiej Neurony tworzą klasy Mitochondrium, Nie Dziw Się Niczemu, Paragraszka oraz Zaraz Wracam, a także klasę MULTIKULTI, do której chodzą osoby z różnych krajów, które dopiero uczą się języka polskiego.

Do Liceum IB dołączyły Mañana i Podświetlana Wanna, zaś na Bednarskiej powstały: Krzywa z dziurą, Nie ma bata, SuperMario, Wyjdź oraz Zakaz Palenia.


W listopadzie szkoła hucznie obeszła osiemnaste urodziny, połączone z - tradycyjnym już - Piknikiem Niepodległościowym.

2008

W Gimnazjum przy Raszyńskiej powitaliśmy nowy rocznik - Świeżaki, a stworzyły go klasy: Bagatela?, Gustosteron, Ten tego i Zgadnij.

2009

5 marca zmarła współzałożycielka Zespołu Szkół "Bednarska", Pani Irena Dzierzgowska.

Pani Dyrektor Krystyna Starczewska została odznaczona Medalem Św. Jerzego.

Do Gimnazjum przy Raszyńskiej dołączyły klasy: A'capella, Euforia, Masala, i Puzzle tworzące razem rocznik Dziuplaków.

2010

1 września do Gimnazjum przy Raszyńskiej po raz pierwszy zawitały Bąble. Dokładniej: Abstrakcja, Bez komentarza, Etna i Fenoloftaleina.

W lutym liczna grupa uczniów z Zespołu Szkół uczestniczyła w szkoleniowym rejsie po Morzu Śródziemnym żaglowcem "Pogoria". Powstała nowa szkolna tradycja.

Również w lutym odbył się charytatywny koncert zespołów HEY, Czessband i Przepraszam - zebrane fundusze przeznaczone były na przeszczep płuc i leczenie naszego absolwenta.

W grudniu świętowaliśmy na Raszyńskiej Międzynarodowy Dzień Imigranta - dzięki działającemu przy naszym Gimnazjum Klubowi Wielokulturowemu.

2011

Na nowy rocznik (o wdzięcznej nazwie Rzóki) złożyły się klasy: Eksplozja, Iluzja, Nadrzewoszu i Paragraf 22.

6 stycznia odbył się charytatywny koncert "Raszyńska Unplugged", z którego dochód przekazany został na wyposażenie szkoły w Birmie.

14 listopada świętowaliśmy hinduski Dzień Dziecka. Honorowymi gośćmi imprezy byli: Pani ambasador Indii - Monika Kapil Mohta, profesor M. Krzysztof Byrski - z Instytutu Orientalistyki UW, były ambasador RP w Delhi oraz Pan Wiesław Stypuła, autor książki wspomnieniowej o naszym patronie - Maharadży Jam Sahebie Digvijay Sinhji i jeden z jego wychowanków.

26 listopada miał miejsce zorganizowany przez uczniów, nauczycieli i absolwentów koncert charytatywny na rzecz budowy studni w Somalii (fundusze zostały przekazane PAH).

W marcu grupa uczniów i uczennic z naszej szkoły zostało zaproszonych do Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej jako goście pokazu śpiewu i tańca przygotowanego przez obcokrajowców mieszkających w Polsce.

W wakacje budynek przy Raszyńskiej został powiększony o piętro nad salą gimnastyczną.

Przy ulicy Chocimskiej na Mokotowie zaczęła funkcjonować zupełnie nowa część Zespołu Szkół "Bednarska" - Szkoła Podstawowa "Chocimska". Obecnie szkoła prowadzona jest przez Fundację "Chocimska".

2012

W restauracji "Piąta ćwiartka" w Arkadach Kubickiego odbył się bal charytatywny rodzicó, nauczycieli i absolwentów - pozyskane fundusze zostały przekazane na budowę studni w Somalii (przez PAH).

Przedstawienie szkolnego teatru wyreżyserowane przez Agnieszkę Borowiec na podstawie "Króla Maciusia I" Janusza Korczaka wystawiane jest w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich

Do gimnazjum "Raszyńska" dołączył rocznik Sadzonki złożony z klas: Apokalipsa, Fatamorgana, Paracetamol oraz Tak, a także kolejne grupy Multikulti.

1 SLO czyli "Bednarska" przeniosło się do budynku przy ul. Zawiszy 13.

2013

Nowe klasy na Raszyńskiej przyjęły nazwy: Elizjum, Imagiro, Ohana, Rabarbar, Wielka Niewiadoma oraz ExtraMulti. Rocznik otrzymał nazwę Gimbusy 2000 (data urodzenia nowo przyjętych uczniów i uczennic to zazwyczaj właśnie rok 2000).

W styczniu naszą szkołę odwiedziła filmowa ekipa z Indii. Roboczy tytuł filmu brzmi "Mała Polska w Kathiawar". Twórcy chcą przedstawić postać Wiesława Stypuły, jednego z adoptowanych "dzieci maharadży" - Jam Saheba Digvijay Sinhji.

14 grudnia miał miejsce koncert piosenek Agnieszki Osieckiej "Śpiewam, bo muszę!". Warsztaty przygotowujące artystów z Bednarskiej, Raszyńskiej oraz IB do koncertu trwały od października. Projekt organizowany był przez fundację "Nowe Media" i finansowany przez M. St. Warszawę. Honorowy patronat nad nim objęła fundacja "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiej. Cały dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na rzecz Ekipy Świętego Mikołaja.

15 grudnia na Raszyńskiej odbył się kolejny Międzynarodowy Dzień Migranta. Występowali nasi uczniowie i uczennice 18 różnych narodowości! Obchody Dnia Migranta na stałe wpisały się w Raszyńską tradycję.

W budynku 1 SLO przy ul. Zawiszy 13 rozpoczęło działalność trzecie gimnazjum w Zespole - Gimnazjum "Hispaniola".

2014

Zespół Szkół "Bednarska" świętował 25-lecie istnienia pierwszej naszej szkoły, czyli 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Na rozpoczęcie roku został wykonany hinduski "Hymn pouczenia o wzajemnej życzliwości" - jednocześnie hymn naszej szkoły.

W gimnazjum na Raszyńskiej powstały klasy: Amalgamat, Infinity, Kocham Cię, Stopklatka oraz Afrykazja i Multiwitamina. Razem tworzą rocznik Mimble i Paszczaki.

13 grudnia miał miejsce charytatywny maraton artystyczny "Świat dla Ukrainy".

21 marca, w pierwszy dzień wiosny, w Forcie Sokolnickiego na Żoliborzu odbył się "Bal 25-lecia" - absolwentów, nauczycieli i rodziców.

Działalność rozpoczęła Bednarska Szkoła Podstawowa.

2015

Po 25 latach pracy na najwyższych obrotach - najpierw jako dyrektor 1 SLO, potem jako dyrektor "Raszyńskiej" - Krystyna Starczewska zrezygnowała z funkcji dyrektorskiej. Na Raszyńskiej nowym dyrektorem został wybrany Sławomir Sikora (wcześniej pełniący rolę wicedyrektora do spraw Multikulti).

No koniec jubileuszowego roku, w czerwcu, w 1 SLO odbył się Piknik 25-lecia.

Do Zespołu dołączyła 4-letnia Bednarska Szkoła Realna z siedzibą przy ulicy Kawalerii 5.

Nowemu rocznikowi naszego gimnazjum nadano nazwę Chrupaki (ze względu na wprowadzoną w Polsce ustawę dotyczącą asortymentu szkolnych sklepików), a składa się on z klas: Dzicy Ogrodnicy, Incognito, Nutella, Szach-Mat oraz Multickum. Otrząśnięciu podczas otrzęsin została poddana również nowa dyrekcja.

40-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół "Bednarska" wzięła udział w świątecznej akcji charytatywnej radiowej Trójki - nagrała jako "Szkoła Babel" dwie kolędy we własnej aranżacji, które znalazły się na płycie "Święta bez granic" (czyli tzw. "Karpiu").

2016

W styczniu na Raszyńskiej z inicjatywy pani Marii Topczewskiej przeprowadzona została wielka zbiórka oraz aukcja dzieł sztuki na rzecz chorego chłopca, Kornela Woźnego, walczącego z rakiem oka. Dzięki życzliwości i chojności wielu osób, mogliśmy wesprzeć akcję, która poruszała serca wielu ludzi w całym kraju.

W roku 2016 ogłoszono reformę edukacji kasującą gimnazja i wydłużającą szkołę podstawową do lat ośmiu, a liceum - do lat czterech. W naszym gimnazjum był to rok protestów nauczycielskich i rodzicielskich - niestety bezskutecznych. W związku z tym, że nowy rocznik uczniów i uczennic miał być już ostatnim rocznikiem gimnazjalnym, otrzymał nazwę Ultimusy (od łacińskiego "ostatni"). Utworzyły go klasy: Dlaczego nie?, Spectrum, Czomolungma oraz Rozregulowani. Kolejni uczniowie i uczennice zostali przyjęci także do grup Multikulti tworząc nową klasę - 220 Woltów.

2017

Raszyńska stała się jednocześnie gimnazjum i szkołą podstawową (pod nazwą "Bednarskiej Szkoły Podstawowej - Terytorium Raszyńska"). Nowemu rocznikowi w związku z powstaniem klas 7-ych nadano nazwę Septoni. Nowo powstałe klasy to: Czarna Materia, Carpe Diem, Supernova oraz Pod prąd, a także Antena i Tempus Viatores - nowe klasy Multikulti.

2018 Tu zaczyna się historia Bednarskiej Szkoły Podstawowej Terytorium Raszyńska 

 

.