Erasmus
Erasmus+ Rasz Club in France
- Szczegóły
- Agata Skałban
Erasmus Club we Francji 24-30 kwietnia 2022
Pierwszy dzień to dzień podróży, wczesna pobudka, lot Air France do Paryża a potem dalej pociągiem TGV do Le Mans, gdzie nastąpiło spotkanie z rodzinami goszczącymi. Popołudnie spokojne w domach lub na spacerach
.
Poniedziałek 25 kwietnia
Spotkanie w szkole, wzajemne poznanie się – wspólne gry i zabawy a potem spotkania z przedstawicielami grup NGO w Le Mans – rozmowa o lokalnych problemach i sposobach radzenia sobie z nimi. Po nich spotkanie z organizatorem wydarzenia artystycznego w Le Mans.
Wieczór to już pełen relaks i wspólna zabawa – Laser Tag na przedmieściach Le Mans, w okolicach toru, na którym organizowany jest słynny 24 godzinny wyścig 24hLeMans.
Wtorek 26 kwietnia
Wycieczki w grupach do trzech różnych centrów recyklingu, m. in. spalarnia i sortownia śmieci. Niesamowite doznania zapachowo-wizualne. Po nich słoneczny relaks w parku Gue de Maulny i na placu zabaw
Środa 27 kwietnia Nantes i Saint-Nazaire
Fantastyczny, aczkolwiek dość wyczerpujący dzień całodniowej wycieczki w kierunku Zatoki Biskajskiej. Zaskakujące Nantes pełne artystycznych konstrukcji i zadziwiających maszyn, oraz spokojne, nadmorskie Saint-Nazaire słynące z dawnych stoczni okrętów wojennych, statków handlowych i pasażerskich, a podczas II wojny światowej bazy niemieckich U-Bootów. Prawie całkowicie zniszczone przez Aliantów, odbudowane wg starych planów.
Spacer z przewodniczkami w przepiękną słoneczną pogodę, zakończony posiadówką na plaży i zbieraniem muszelek.
Czwartek – piątek 28 - 29 kwietnia
Dwa dni wytężonej pracy projektowej podsumowującej spotkanie w Champagne.
Najpierw spotkanie z przedstawicielką władz lokalnych, potem praca w grupach międzynarodowych, których rezultatem było stworzenie prezentacji multimedialnych, filmu, fotorelacji z minionych dni oraz napisanie listu do przedstawiciela lokalnych władz z propozycjami zmian ułatwiającymi życie w mieście.
W międzyczasie ekscytująca przygoda sportowa, podczas której uczniowie zapoznali się z podstawami Parkour, zajęć prowadzonych przez profesjonalną grupę z Le Mans.
A na koniec prezentacja rezultatów przed całą międzynarodową grupą.
Sobota 30 kwietnia 2022 Paris Paris…
Ostatni dzień wyjazdu – ostatnie fantastyczne wspólne chwile. Nie można było zakończyć tego wyjazdu bez zwiedzania Paryża. Mimo, że była to dość intensywna wycieczka po mieście w piękny słoneczny dzień, dostarczyła nam ona mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.
Place de la Concorde – Sacre Coeur – Louvre - Avenue des Champs-Élysées -Arc de triomphe - Tour Eiffel - Notre-Dame de Paris oraz przejażdżka Batobusem, wszystko to w ciągu niecałych pięciu godzin. Ale było warto.
Erasmus+ Rasz Club in Spain
- Szczegóły
- Agata Skałban
Erasmus+ Rasz Club znów w drodze. Po wielu miesiącach wyczekiwania, niepokoju związanego z pandemią, ciągłej niepewności czy i kiedy uda się zorganizować następne spotkanie uczniów szkół partnerskich w końcu nastąpił ten dzień.
Sobota 6.11.2021 – dzień podróży, długiej, wyczerpującej, ale radosnej i ekscytującej, choć nie pozbawionej niepokoju i nerwowych sytuacji. Dzień rozpoczęty dość wcześnie – pociąg Warszawa – Berlin Hbf o 4.05, potem FEX na niedawno otwarte lotnisko Berlin Brandenburg, długi czas oczekiwania na check-in i lot do Barcelony, gdzie po dwóch godzinach następnej przerwy w podróży, lot do Santiago de Compostela był przyjemnym uwieńczeniem całego dnia w drodze.
Zmęczeni ale radośni, wylądowaliśmy na lotnisku w Santiago w późnych godzinach wieczornych skąd zabrały nas rodziny naszych hostów.
Niedziela 7.11.2021 – dzień spędzony w pełni z rodzinami goszczącymi naszych uczniów i uczennice, pełen odpoczynku, radosnej rodzinnej atmosfery, a wieczorem spacer po mieście, w większej polsko-hiszpańsko-niemieckiej grupie. Czas relaksu, beztroski i radości przed pracowitym tygodniem projektowym.
Poniedziałek 8.11.2021 – spotkanie w szkole ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia, czas na krótkie rozmowy i zapoznanie, a następnie spacer uliczkami starego miasta – połączony ze zwiedzaniem Katedry. Po krótkiej przerwie urokliwy spacer przez Brañas de Sar. Wszystko przy wspaniałej, słonecznej pogodzie oraz fantastycznej atmosferze
Wtorek 9.11.2021 – PONTEVEDRA
Wyjazd autokarem do przepięknego miasta nad zatoką Pontevedra, spotkanie z burmistrzem, wycieczka po mieście a potem relaks na plaży. Przepiękny słoneczny dzień. Mnóstwo następnych wspaniałych doznań.
Środa 10.11.2021 – SOTAVENTO – eksperymentalna elektrownia wiatrowa
Wyjazd autokarem do miejsca położonego wysoko w górach tuż przy turbinach wiatrowych, pośród chmur nadających mu z rana niesamowitej atmosfery. Potem przepiękne słońce. Czas spędzony na zwiedzaniu elektrowni, piciu gorącej czekolady i poszerzaniu swoich wiadomości o turbinach wiatrowych. Potem plaża i odpoczynek wśród przepięknych widoków. Następny fantastyczny dzień.
Czwartek / piątek 11-12.11.2021 – Santiago de Compostela. Dzień spędzony na warsztatach w szkole. Wszyscy uczniowie podzieleni na cztery grupy, każda zajmująca się innym tematem: sztuka teatralna, escape room, rozwój miasta oraz postaci Santiago. Większość naszych uczennic i uczniów była zaangażowana w tworzenie mapy turystycznej miasta z kodami QR jak też tworzenie escape room’u. Dla grupy pierwszej był to ponownie czas zwiedzania miasta i poszerzania wiedzy o Santiago, dla drugiej kreatywna twórczość. W piątek dopracowywanie prezentacji i przedstawienie przed całą ekipą erasmusową.
Sobota 13.11.2021 – A Coruña.
Już tylko my. Bez naszych rówieśników i gospodarzy, którzy musieli poświęcić sobotni czas na nadrabianie zaległości z całego tygodnia. Wspaniała wycieczka nad Atlantyk oraz zwiedzanie miasta. Przepiękny, ciepły i słoneczny dzień, piaszczysta plaża, niezbyt zimna woda. Po całym tygodniu pracy, fantastyczny wypoczynek w listopadowy dzień. A po powrocie do Santiago gorąca czekolada i churros w klimatycznej kafejce Paradiso.
Potem już tylko powrót do domu…..
Erasmus+ Warsaw Project Meeting 2-6 marca
- Szczegóły
- O.K.
Dzień drugi - wtorek
Wtorek to czas nowych wyzwań i doświadczeń, spędzony na poznawaniu Warszawy z innej strony - również tej nieznanej naszym uczniom i uczennicom. Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Foksal, Stare Miasto, a potem przejazd na prawy brzeg Wisły i odkrywanie Warszawskiej Pragi.
Obiad w Kuchni Czerwony Rower przy ul. Targowej był nie tylko wspaniałym odpoczynkiem przy dobrym domowym jedzeniu, ale także miejscem, w którym uczestnicy wycieczki poznali niezwykłą historię i zaznajomili się z misją prowadzącego Kuchnię Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" (http://czerwonyrower.otwartedrzwi.pl/).
Wizyta w Muzeum Warszawskiej Pragi (https://muzeumpragi.pl/) przybliżyła uczestni(cz)kom Projektu historię prawobrzeżnej Warszawy i pozwoliła na zapoznanie się z życiem mieszkanek i mieszkańców Pragi.
Dzień trzeci - środa
Środowy dzień zaczął się dla wszystkich bardzo wcześnie, jako że już o 6.30 autokar ruszył w stronę Krakowa spod bramy naszej szkoły. Mimo że podróż była dość długa, wszyscy wysiedli w dobrych nastrojach na placu Centralnym w Nowej Hucie. Wspaniała ekipa przewodników, trzy zespoły równolegle eksplorujące zakątki tej dzielnicy Krakowa i mnóstwo wrażeń w każdym odwiedzanym miejscu. Plac Centralny i Aleja Róż z miejscem gdzie niegdyś stał pomnik Lenina, kościół Arka Pana, czołg IS2 na os. Górali, spacer osiedlami starej części Nowej Huty oraz zwiedzanie budynków administracyjnych dawnej Huty im. Lenina wraz ze schronem dowodzenia, to niezwykle logistycznie dograny program, który pozwalał całej 60-osobowej grupie przemieszczać się z miejsca w miejsce, czerpiąc jak najwięcej z tej wizyty.
Nie mogło zabraknąć również wizyty na Rynku Głównym Starego Miasta, gdzie uczestnicy Projektu mogli samodzielnie poznawać tę część Krakowa.
Dzień czwarty i piąty - czwartek i piątek
Ostatnie dwa dni spotkania projektowego to przede wszystkim warsztaty w szkole, gdzie w czterech grupach międzynarodowych młodzież skupiała się nie tylko na dotychczasowych aktywnościach tworząc końcowe prezentacje dotyczące Warszawskiej Pragi i innych zakątków Warszawy oraz Nowej Huty, ale również skoncentrowała się na analizie przebudowy Placu Narutowicza, rewitalizacji terenu wokół szkoły oraz tworzeniu modeli wybranego skrawka Warszawy. Dostarczyło to uczestni(cz)kom sporo frajdy.
Do tego niesamowita wizyta w Filtrach Lindleya w czwartkowe popołudnie, gdzie cała ekipa Erasmusowa oprowadzona została przez fantastycznych przewodników po unikalnym na skalę światową miejscu.
Był to bardzo intensywny, bogaty w atrakcje tydzień, który oprócz uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach pozwolił lepiej poznać się wzajemnie młodzieży naszej szkoły z ich rówieśnikami z Francji, Hiszpanii oraz Niemiec. Był to czas nie tylko wspólnego zwiedzania, działań edukacyjnych, ale również goszczenia u siebie uczniów/uczennic szkół partnerskich i wspólnych wyjść do Centrum Nauki Kopernik czy Stacji Grawitacji. Czas, który pozostawił wiele cennych wspomnień.
Mariusz Kozłowski
Dolna Saksonia, 17-23 listopada 2019.
- Szczegóły
- O.K.
Grupa ośmiu uczennic z naszej szkoły uczestniczy wraz z dwójką nauczycieli w Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym w Gymnasium Bad Nenndorf w Niemczech, w ramach projektu FOCUS.
Dzień pierwszy spędzony został na podróży pociągiem, a następnie na zapoznaniu się z rodzinami goszczącymi i spędzeniu z nimi pozostałej części dnia.
Poniedziałkowy poranek uczestnicy i uczestniczki spotkania spędzili najpierw na zajęciach lekcyjnych ze swoimi gospodarzami, a następnie zapoznając się z całą międzynarodową grupą podczas zabaw integracyjnych. Kolejną częścią programu było zwiedzanie miasteczka Bad Nenndorf z konkretnymi zadaniami do wykonania.
Wtorek to czas spędzony w Hanowerze z przedstawicielem niezależnych grup młodzieżowych zajmujących się ochroną przyrody i środowiska w Dolnej Saksonii – JANUN (Jugend Aktion Natur- und Umweltschutz Niedersachsen) i dyskusje o zmianach klimatycznych i życiu w mieście. Ponadto ciekawa wizyta w Muzeum Miasta Hanower i rozmowa o zmianach zachodzących w mieście od 1945 roku oraz spotkanie z przedstawicielami Transition Town Hannover (stowarzyszenia non-profit działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju) na temat ogrodnictwa miejskiego.
Środa – następny dzień pobytu w Dolnej Saksonii, to wyjazd grupy do Wolfsburga, w którym mieści się Autostadt, miateczko samochodowe koncernu Volkswagena. Dzień spędzony na interaktywnej wystawie o ekologii oraz wycieczce po miasteczku.
Czwartkowe przedpołudnie cała międzynarodowa grupa spędziła w szkole w Bad Nenndorf koncentrując się nad pracami projektowymi. Popołudnie zaś to wycieczka po Hanowerze przygotowana przez uczniów szkoły niemieckiej.
Piątek – ostatni projektowy dzień pobytu, to finalizacja prac związanych z tematyką FOCUS oraz ich prezentacja na forum całej międzynarodowej grupy.
Kick-off Event 21 October, 2019
- Szczegóły
- Wojciech Olszewski
Dwa dni długiej weekendowej pracy sprawiły, że 21 października oczom naszych uczniów ukazała się inna szkoła. Przystrojona w dekoracje i balony w kolorach flag, z ciekawostkami dotyczącymi krajów partnerskich i przepysznymi babeczkami, nabrała nowego kolorytu. Erasmus+ Club sprawił, że poniedziałkowy poranek był bardziej barwny niż zwykle, a cała społeczność szkolna mogła nie tylko skosztować słodkości, ale też zaznajomić się z ideą projektu i rozpocząć dzień przy muzyce pochodzącej ze wszystkich czterech państw uczestniczących w Projekcie.